НГУ

Форумы НГУ
Текущее время: Вт ноя 21, 2017 7:39 am

Часовой пояс: UTC + 7 часов

Автор Сообщение
СообщениеДобавлено: Пн июл 13, 2015 1:00 pm 
Редкий гость

Помогите пожалуйста! Задание на английском языке! Пункт 1 задания я сделать смог, а вот второй пункт не могу понять как сделать. Как посчитать VaR портфеля и отдельной ценной бумаги я знаю, не могу понять именно вот это: see how many times we would under-estimate VaR during the last year (i.e. the drop in portfolio price was more significant than VaR)
. Что конкретно тут надо сделать и как это реализовать не понятно :( :( :( Есть три выборки: Bank of America, Microsoft, Apple, могу выслать на ящик, так как тут прикрепить не смог :(
Задание:
You are provided with time-series of 3 equity underlyings for this task: Bank of America, Microsoft,
Apple.

1. The Historical Simulation approach relies on the assumption that the distribution of returns is
stationary, i.e. does not change very fast. Think of a way to test this assumption and run this
test.

2. As a high-level check of the methodology you are required to run backtesting: see how many
times we would under-estimate VaR during the last year (i.e. the drop in portfolio price was
more significant than VaR). For this test assume that for all dates in the past r=0.03, and for each
underlying σ=0.2, q=0.01. In other words, for this task assume that all pricing parameters except
the equity spot price are fixed.

The portfolio of the company is made up of the following holdings:
•100 Call options on Bank of America with maturity=2Mar2015 and K=16
•30 Put options on Microsoft with maturity=2Mar2015 and K=40
•3 Call options on Apple with maturity=2Mar2015 and K=600
The company’s portfolio has been without changes during the past year.

Часовой пояс: UTC + 7 часов